Ile kosztuje metr mieszkania w powiecie myślenickim w 2026 roku?
Rynek nieruchomości

Ile kosztuje metr mieszkania w powiecie myślenickim w 2026 roku?

· · 5 min czytania

Mediana ceny mieszkań w powiecie myślenickim w 2026 roku wynosi 10 779 zł/m², średnia 10 143 zł/m², a zakres transakcji mieści się od 2 659 do 14 310 zł/m². Dane z Rejestru Cen Nieruchomości pokazują wyraźnie jedno — to rynek mocno zróżnicowany, zależny przede wszystkim od lokalizacji i standardu mieszkania.


Statystyki rynku mieszkań w powiecie

10779 zł/m²
Mediana ceny mieszkań – powiat myślenicki

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK)

To pierwszy punkt odniesienia — ale sama mediana nie pokazuje całego obrazu.

Średnia cena mieszkań w powiecie wynosi 10 143 zł/m², jednak w praktyce to właśnie mediana lepiej oddaje realny poziom rynku. W danych widać też bardzo szeroki zakres cen — od 2 659 zł/m² do 14 310 zł/m².

DEMO PREMIUM – Rezydencja Beskidzka – luksus
⭐ Wyróżniona inwestycja
DEMO PREMIUM – Rezydencja Beskidzka – luksus
📍 ul. Juliusza Słowackiego 3, 32-400 Myślenice
od 13 500 zł/m²
Zobacz inwestycję →reklama

To duża rozpiętość, która od razu pokazuje, że nie mówimy o jednym rynku, tylko o kilku równoległych segmentach.


Tabela cen mieszkań

📊 Ceny mieszkań – powiat myślenicki Więcej →
Typ Śr. cena/m² Min Max Transakcji
🏢 Lokale 10 025 zł/m² 2 659 zł 15 185 zł 43

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK) · dane notarialne

Dane z tabeli dobrze pokazują skalę różnic. W jednym zestawie znajdują się zarówno tańsze mieszkania w starszej zabudowie, jak i nowe lokale z inwestycji deweloperskich.

W praktyce oznacza to, że porównywanie „średniej ceny” bez kontekstu często prowadzi do błędnych wniosków.


Kraków realnie wpływa na ceny

To jeden z kluczowych czynników — i w danych jest to wyraźnie widoczne.

Powiat myślenicki funkcjonuje jako zaplecze mieszkaniowe Krakowa. Dla wielu osób to alternatywa: niższa cena niż w mieście, ale nadal możliwy dojazd do pracy.

Efekt jest prosty:

  • bliżej Krakowa → wyższe ceny
  • dalej od głównych tras → niższe ceny

To właśnie dlatego w obrębie jednego powiatu pojawiają się tak duże różnice.


Rynek pierwotny vs wtórny

Podział na nowe i używane mieszkania jest w tym przypadku bardzo wyraźny.

Na rynku pierwotnym:

  • średnia cena: ok. 11 072 zł/m²
  • mediana: 10 964 zł/m²
  • zakres: 6 863 – 14 310 zł/m²

Na rynku wtórnym:

  • średnia: 7 975 zł/m²
  • mediana: 9 364 zł/m²
  • zakres: 2 659 – 11 528 zł/m²

W praktyce oznacza to, że różnica między segmentami jest znacząca — i często decydująca dla kupujących.


Wykres cen mieszkań

📈 Rozkład cen mieszkań

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK)

Rozkład cen pokazuje, że większość transakcji koncentruje się w przedziale 10–12 tys. zł/m².

To typowy poziom dla nowych inwestycji i lepiej utrzymanych mieszkań. Jednocześnie pojawiają się pojedyncze transakcje znacznie tańsze, które wpływają na średnią.


Najtańsze mieszkania – dolna granica rynku

🏆 Najtańsze mieszkania – powiat myślenicki
  1. 1
    Dobczyce 4 210 zł/m²
    3 transakcji
  2. 2
    Biertowice 6 863 zł/m²
    1 transakcji
  3. 3
    Krzyszkowice 7 179 zł/m²
    1 transakcji
  4. 4
    Skrzynka 7 236 zł/m²
    2 transakcji
  5. 5
    Osieczany 10 207 zł/m²
    5 transakcji
  6. 6
    Zawada 10 431 zł/m²
    12 transakcji
  7. 7
    Myślenice 11 249 zł/m²
    19 transakcji

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK)

Najniższa odnotowana cena to 2 659 zł/m².

To poziom wyraźnie odstający od reszty rynku. Takie transakcje zazwyczaj dotyczą:

  • mieszkań do generalnego remontu
  • starszej zabudowy
  • specyficznych sytuacji sprzedażowych

Jednocześnie wśród tańszych ofert pojawiają się mieszkania w przedziale 6–9 tys. zł/m², które są realną alternatywą dla droższych inwestycji.


Najdroższe mieszkania

🏆 Najdroższe mieszkania – powiat myślenicki
  1. 1
    Myślenice 11 249 zł/m²
    19 transakcji
  2. 2
    Zawada 10 431 zł/m²
    12 transakcji
  3. 3
    Osieczany 10 207 zł/m²
    5 transakcji
  4. 4
    Skrzynka 7 236 zł/m²
    2 transakcji
  5. 5
    Krzyszkowice 7 179 zł/m²
    1 transakcji
  6. 6
    Biertowice 6 863 zł/m²
    1 transakcji
  7. 7
    Dobczyce 4 210 zł/m²
    3 transakcji

Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości (GUGiK)

Najwyższa cena w danych to 14 310 zł/m².

To poziom charakterystyczny dla nowych inwestycji o wyższym standardzie. W ostatnich latach w powiecie pojawia się coraz więcej takich projektów — głównie w miejscowościach dobrze skomunikowanych z Krakowem.


Ostatnie transakcje mieszkań

To najbardziej aktualne dane — i często najlepszy punkt odniesienia.

Rynek w powiecie myślenickim nie jest duży, więc pojedyncze transakcje mogą mieć realny wpływ na statystyki. Dlatego warto patrzeć nie tylko na średnie, ale też na konkretne przykłady.


Co to oznacza w praktyce?

Jeśli szukasz mieszkania w powiecie myślenickim, kluczowe są trzy rzeczy:

  1. lokalizacja (bliskość Krakowa)
  2. typ rynku (nowe vs wtórne)
  3. standard mieszkania

Dwa podobne mieszkania mogą mieć zupełnie inną cenę — i to jest normalne dla tego rynku.


Rynek mieszkań w kontekście powiatu

Powiat myślenicki w ostatnich latach wyraźnie się zmienia.

Z jednej strony:

  • rozwój nowych inwestycji
  • napływ osób z Krakowa

Z drugiej:

  • nadal ograniczona liczba transakcji
  • duże różnice między miejscowościami

To powoduje, że rynek jest mniej stabilny niż w dużym mieście, ale jednocześnie daje więcej możliwości — szczególnie dla osób szukających tańszych mieszkań.


Wnioski

Najważniejsze liczby z danych RCN:

  • mediana: 10 779 zł/m²
  • średnia: 10 143 zł/m²
  • zakres: 2 659 – 14 310 zł/m²

W praktyce oznacza to:

👉 rynek jest zróżnicowany
👉 nowe mieszkania są wyraźnie droższe
👉 lokalizacja ma kluczowe znaczenie

Bliskość Krakowa nadal pozostaje głównym czynnikiem wpływającym na ceny mieszkań w powiecie myślenickim.


Mapa transakcji mieszkań

🗺️ Mapa transakcji mieszkań – powiat myślenicki Otwórz pełną mapę →

Mapa pokazuje rozmieszczenie rzeczywistych transakcji mieszkań. Dzięki temu można zobaczyć, gdzie rynek jest najbardziej aktywny i gdzie pojawia się najwięcej sprzedaży.

Udostępnij: Facebook X
Redakcja Zamieszkaj
Redakcja portalu nieruchomości Myślenice – analizujemy dane RCN i rynek deweloperski.